Facebook
Print

אזוספרמיה – חיפוש זרע מעמיק

אזוספרמיה – חיפוש זרע מעמיק

"חיפוש זרע מעמיק" לאיתור תאי זרע נדירים –
כיצד מתבצע?
למי מיועד?
כיצד ניתן למקסם את פוטנציאל ההצלחה בחיפוש?
על כך ועוד – במאמר שלפניכם.

חיפוש זרע מעמיק – מהו?
בחיפוש זרע מעמיק מתבצע מאמץ משולב לאיתור תאי זרע נדירים בדגימת זרע. בניגוד לבדיקת זרע רגילה, בה נסרק חלק מדגמי מכלל החומר ונבדק בהגדלה רגילה, בחיפוש מעמיק נסרקת הדגימה במלואה במשך שעות ארוכות, ולפי אופי המקרה לעיתים נעשה שימוש בהגדלה גבוהה לצורך איתור תאי זרע בודדים.

למי מיועד?
חיפוש זרע מעמיק מיועד לגברים שאובחנו עם אזוספרמיה לא חסימתית, על רקע כשל אשכי.
ההגיון מאחורי הפעולה הוא כי ייתכן ומתקיים ייצור כלשהו של זרע באשך, ותאים בודדים מצליחים לעשות את דרכם לנוזל הזירמה.

לפעולה זו חשיבות גבוהה ביותר במטרה לחסוך את הצורך בביצוע ניתוח להפקת זרע.

סיכויי ההצלחה למציאת תאים בודדים בחיפוש מעמיק, כאשר בבדיקות זרע חוזרות לא נמצא זרע, עומדים על כ-10-15%.

למי לא מיועד?
לפני שניגשים לבצע חיפוש זרע מעמיק, חשוב לעבור הערכה אנדרולוגית מקיפה אצל מומחה לפריון הגבר, ולבדוק את התאמת המטופל לביצוע הטיפול.

למשל: האם המטופל סובל מחסימה בדרכי הזרע (אזוספרמיה חסימתית), וחיפוש מעמיק בזרמה לא רלוונטי עבורו?

האם המטופל מתאים לביצוע החיפוש מבחינה הורמונלית? אולי יש מקום לטיפול הורמונלי מקדים במטרה למקסם את פוטנציאל הצלחת החיפוש?

זרע מחיפוש או זרע מניתוח?

שאלה חשובה נוספת המגיעה לדיון במקרים בהם נמצא זרע בחיפוש, היא באילו תאי זרע עדיף להשתמש – תאים שנמצאו בנוזל הזרמה או תאי זרע שהופקו ממקור אשך? איזה זרע איכותי יותר?

מדובר בשאלה מורכבת שהתשובה עליה היא ספציפית בהתאם לאופיו של כל מקרה. ידוע כי זרע זרמה עובר דרך ארוכה מהאשכים דרך האפידידמיס וצינור מוביל הזרע (VAS DEFERENSE) ועד לשופכה, הוא שוהה במשך זמן רב בתוך הגוף ונחשף לסביבה הרוויה בחומרים מחמצנים (רעלנים) שונים המשפיעים על איכותו וכושר ההפריה שלו. לעומת זאת זרע ממקור אשך הינו טרי ונקי יותר ועשוי להיות בעל איכות טובה יותר.

לעתים ישנו גם שיקול של "שימור פוריות", זאת במקרים בהם עם השנים עלולה להיות ירידה בייצור הזרע, וקיימת חשיבות עליונה לשימור זרע רב ככל הניתן. כגון מקרים של תסמונת קליינפלטר.

עם זאת, קיים הגיון בביצוע חיפוש מעמיק ושימוש בתאים מזירמה במטרה להמנע מניתוח אם ניתן. פעמים רבות הושג הריון לאחר שימוש בתאים בודדים מזירמה בקרב גברים שאובחנו עם אזוספרמיה לא חסימתית.

בנוסף, יש לציין את העובדה כי מנסיוננו במרפאה, במקרים בהם נמצא זרע בחיפוש טרם הניתוח (כולל זרע לא איכותי, כגון תאים בודדים ללא תנועה כלל), אחוזי ההצלחה בניתוח היו גבוהים משמעותית ביחס למקרים בהם לא נמצא זרע כלל בחיפוש, כך שמציאת זרע בחיפוש עשויה להיות בעלת אינדיקציה משמעותית לסיכויי ההצלחה בניתוח, ולהוות שיקול דעת לבצע ניתוח בשלב מוקדם יותר מחשש לירידה בייצור הזרע בעתיד.

היכן מתבצע וכיצד?
חיפוש זרע מעמיק מתבצע במס' מצומצם של מעבדות אנדרולוגיות. במעבדות אלו קיים כח אדם מיומן וציוד מתקדם (כגון מיקרוסקופ בעל יכולת הגדלה גבוהה) המתאים לביצוע החיפוש. בנוסף, מעבדות אלו מקדישות זמן רב על כל מקרה (כ3-5 שעות בממוצע לחיפוש), ומוודאות שבוצעה סריקה מקיפה של כל החומר במלואו, בשונה מבדיקת זרע רגילה, בה מתבצעת סריקה מדגמית של החומר במשך זמן קצר יחסית (כ30-40 דק' בממוצע).

חיפוש לאחר ניתוח
השלב החשוב ביותר לביצוע חיפוש מעמיק, הוא במקרה וניגשים לניתוח להפקת זרע. כאן קיימת חשיבות עליונה לשיתוף פעולה הדוק בין הרופא המטפל, הצוות האמבריולוגי במעבדת ה-IVF בבית החולים בו מבוצע הניתוח, ומעבדה אנדרולוגית חיצונית, זאת לצורך תיאום מיטבי של מועד הניתוח והשאיבה ופתיחת חלון זמן מתאים לחיפוש ממושך ביניהם, וכן חלוקה מותאמת של הטיפול בחומר בין המרכזים השונים.

מדובר בחיפוש מעמיק הנערך במשך זמן ממושך (לעתים עד 15 שעות של מספר צוותים במקביל).

מניתוח הנתונים של למעלה מ-50 ניתוחים שבוצעו במרפאתינו מתחילת שנת 2020 ועד לאמצע 2021, נמצא כי ב38% מהמקרים בהם נמצא זרע לאחר הניתוח, היה זה באמצעות חיפוש מעמיק וממושך שבוצע בשתי מעבדות במקביל (מעבדת יחידת IVF ומעבדה חיצונית).

מדובר בנתון משמעותי המעמיק את החשיבות הקריטית של חיפוש מעמיק להעלאה משמעותית של אחוזי ההצלחה בניתוח להפקת זרע.

בפגישת ייעוץ עם ד"ר שלומי ברק, תקבלו את המידע המלא בנוגע להתאמה לחיפוש זרע מעמיק והכנה אופטימלית טרם הפעולה. אנו משתפים פעולה עם המעבדות האנדרולוגיות המובילות בארץ לקבלת מעטפת מלאה לאורך ההליך הרפואי.

ניתן לפנות ישירות למנהל תחום פריון הגבר במרפאה: 058-3298338
בהצלחה!

 

ליעוץ וקביעת תור צרו קשר